eposta yazdır zoom+ zoom-

4 büyükler için Avrupa tehlikesi!

4 büyükler için Avrupa tehlikesi!

Fenerbahçe ve Galatasaray için tehlike çanları çalıyor, Beşiktaş ile Trabzonspor ise nispeten daha rahat durumda.. Hesaplara dikkat etmek lazım!

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-03-2017 09:11 - Güncelleme: 02-03-2017 09:11

UEFA’nın takibe aldığı ve ‘Bütçe açığınızı kapatmazsanız Avrupa’ya almam’ mesajı verdiği Fenerbahçe ve Galatasaray için tehlike çanları çalıyor, Beşiktaş ile Trabzonspor ise nispeten daha rahat durumda.. Hesaplara dikkat etmek lazım!

Türkiye'de futbol ekonomisinin kaygı veren gidişatı hakkında sık sık uyarılar yapılırken, büyük coşku ile kabul edilen 14 yabancılı transfer serbestisinden geri dönülmesi yönünde fikirler ortaya atılmaya başladı. Türkiye, şike tartışmalarının içinde Finansal Fair Play (FFP) gerçeği ile de tanışmıştı.

Önce Beşiktaş'la başlayan süreçte ardından Galatasaray'ın Avrupa dışında kalması yeni tehlikelerin olacağını da gösteriyor. Bu yorumlar ne anlama geliyor? Gerçek veriler, kulüplerimiz iyi yönetilmezlerse başlarına gelecek yeni cezaları apaçık gösteriyor.

İşte takımlarımızın son durumları...

Galatasaray'da FETÖ'cüler için kritik tarih

UEFA, FFP kapsamında Türk kulüplerine, özellikle de 4 Büyük kulübe2 aşamalı bir denetim mekanizması getirdi.

1- Transfer kısıtlamaları ve bütçe denetimiyle Avrupa için lisans alınamayacağı belirtildi. Beşiktaş'a 2.5 yıldır süren ve bu sezon bitecek 'Sattığın kadar alabilirsin' kısıtlaması, G.Saray'a 'Bütçen 65 milyon Euro'yu geçmeyecek. Aşarsan ceza var' yaklaşımı bu denetime örnekti

2- UEFA, kulüplere denk bütçe kapsamında 'tespit edilen borçları verilen sürede kapatın yoksa Avrupa kupalarına almam' mesajıydı. Peki bunda neler var?

Tespit edilen ve 'temizleyin' denilen borçlara bakıyoruz...

FENERBAHÇE: DENK BÜTÇE AÇIĞI 128 MİLYON EURO

Mali tabloları inceleyen UEFA yetkilileri, Fenerbahçe'ye, "128 milyon Euro açığın var, onu 2019 Mayıs sonuna kadar temizle. Temizlemezsen Avrupa Kupaları için lisans alamayabilirsin" uyarısını yaptı. Bu ne anlama geliyor; Fenerbahçe, her sene transferdeki gelirgiderinden ortaya çıkan açığın yanı sıra futbolcu maaşlarındaki yükseklik nedeniyle her seneyi borçla kapatıyor. Fenerbahçe'nin 2019'a kadar 128 milyon Euro'luk borcu eritmesi için transfer giderlerini kısması gerek… Ya da futbolcu maliyetlerini yani maaşlarını düşürmesi gerek. Sponsorluk, stat, sermaye artırımı, ürün satışı gibi birçok kalemde gelirlerini artırması lazım. Fenerbahçe'nin mevcut şartlarda bu borcu kapatması zor gibi. Fenerbahçe'nin açmazı şu; Mevcut şartlarda Beşiktaş'ı geçmesi için iyi bir kadroya ihtiyacı var. Bunun için de önemli transferler lazım. Ancak düşük maliyetli bir kadro gerekli. Fenerbahçe'nin elini rahatlatacak konu ise yayın gelirlerinin yüzde 40 oranında artmış olması. Sermaye artırıma giderek gelir kazanma durumu var. Ancak UEFA sermaye artırımına ancak 25 milyon Euro'ya kadar kabul şartı getiriyor. Üstünü kar yaparak kapatma zorunluluğu olduğunu belirtiyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 4 büyükler için Avrupa tehlikesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • ORHAN.1903 04 Mart 2017 23:55 Şikecilerin 1 gecede çıkarılan yasa ile kurtarıldığı gün ve Adamın birinin çıkıp Şike yaptıysam FB için yaptım dediği GÜN TÜRK FUTBOLUNUN ÖLDÜĞÜ GÜNDÜR..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro