eposta yazdır zoom+ zoom-

Brezilya 16 milyar dolar harcadı

Brezilya 16 milyar dolar harcadı

Brezilya'da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası'nda hükümet rekor kıran bir harcama yapmış.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 01-08-2014 16:22 - Güncelleme: 26-10-2015 22:34
2014 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Brezilya'da hükümetin; toplam 16 milyar dolarlık harcamayla rekor kırdığı belirtildi.

İntegral Menkul Değerler Analisti Yezdan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Brezilya'nın, Dünya Kupası için bir yandan geçmişteki harcamaları gölgede bırakacak hazırlıklar yaparken, diğer yandan da bitmek bilmeyen protestolarla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Ülkenin doğrudan futbol harcamaları ile ilgili yatırımların yanı sıra yoldan, havalimanlarından konaklamaya ve hizmet sektörüne kadar birçok alanda yatırımlar yaptığını ifade eden Aydın, hükümetin altyapı için 11 milyar dolar, güvenlik için 2 milyar dolar, stadyum yapımı ve yenilemeleri için de 3,6 milyar dolar harcayarak, 2006'da 1,8 milyar dolar harcayan Almanya ve 2010'da 1,5 milyar dolar harcayan Güney Afrika'yı geride bıraktığını vurguladı.

Aydın, Dünya Kupası nedeniyle yapılan yatırımların ise yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam yarattığını belirterek, "Bu bağlamda, 2010 yılından itibaren yapılan yatırımların geri dönüşlerini almaya başlayan Brezilya ekonomisinde turizm gelirlerinin katkısı tartışmasız önemli yer tutuyor" ifadelerini kullandı.

"YABANCILAR KONAKLAMAYA 55 MİLYON DOLAR HARCADI"

Brezilya'ya Dünya Kupası'nın devam ettiği tarihlerde giden yabancıların 55 milyon dolar ile en fazla konaklama harcaması yaptığını bildiren Aydın, ikinci sırayı 47,6 milyon dolar ile perakende harcamalarının aldığını, kupa sırasında yabancıların restoran giderlerinin ise 39,5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldığını aktardı.

Aydın, şunları kaydetti:
"Yapılan yatırım harcamalarının ilerideki yıllarda geri dönüşü beklenirken, Brezilya Spor Bakanlığı'nın yayımladığı çalışmaya göre, 2014 yılında Dünya Kupası'nın tüketim sektöründe yaratacağı büyüme ve artacak yatırımlar sayesinde ülke ekonomisine katkısının önümüzdeki yıllarda 70,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor."

Dünya Kupası için inşa edilen ve yenilenen stadyumların maliyetleri ve çalışma koşullarının halk arasında büyük tepki yarattığını dile getiren Aydın, hem çok düşük ücretlerle işçi çalıştırılması hem de şantiyelerde meydana gelen kazaların birçok işçinin greve gitmesine sebep olduğunu kaydetti.

DÜNYA KUPASI 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Brezilya 16 milyar dolar harcadı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro