YAZARLAR

Mehmet Özışık

Mehmet Özışık

mehmet@internetspor.com @ozisikmehmet rss Eklenme Tarihi: 13 Mart 2013 12:00 - Güncelleme: 12 Ekim 2015 04:50

Galatasaray sevincini abartmayın

Galatasaray ile ilgili yapılan bunca sevinç gösterileri bana abartılı geliyor. Avrupa arenasında alışılmış başaralıra bir yenisi daha eklendi hepsi bu bana göre. Bunu Schalke maçı oynanmadan çok evvel yazmıştım zaten. Bu görüşümün nedeni de Ümit Özat'ın Galatasaray elenecek yorumundan dolayı idi.

Lafı daha fazla uzatmadan 27 Şubat tarihindeki yazımı olduğu gibi size aktarayım müsadenizle.

Galatasaray ile ilgili iki ayrı haber okudum geçtiğimiz hafta. Haberleştirilmiş iki açıklama desek daha doğru olur. İlk açıklama Türk vatandaşı Ümit Özat'tan diğeri ise Alman vatandaşı Cristoph Daum'dan.

Ümit Özat diyor ki:

"Galatasaray'ın tur şansı çok az. Almanya'da turu geçmek çok zor. Schalke'nin şansı yüzde doksan. Ümit ediyorum ki yanılırım ama aklıselim bir insan Schalke'nin yüzde doksan turu geçeceğini söyler. Mevcut sistemiyle, anlayışıyla Schalke'nin Galatasaray'ın önünde olduğu bir gerçek. Bizler kendimizi abartıyoruz. Biz pahalı takımlarız ama bol keseden attığımız için pahalıyız. Bizim takımların buradaki değeri 300 milyon euro, Avrupa'da 30 milyon euro."

Bunun karşılığında Daum ne diyor bir de ona bakıp sonra üzerinde biraz konuşalım.

"Galatasaray'ın ilk maçı kendi sahasında oynaması avantajdı ancak bunu kullanamadılar. Yine, sarı-kırmızılıların bir takım olması futbolcuların uzun zamandır beraber oynamış olmaları büyük avantaj çünkü Schalke'nin böyle bir durumu yok. Galatasaray'ın hiçbir problemi yok ve zirvedeler. Schalke'nin durumu göründüğü gibi değil. Rövanşta Galatasaray şanslı. Bu takımı Fatih Terim kurdu, bu onun başarısıdır. Bu turu geçecektir. Malaga, Porto gibi takımlarla eşleşirse yarı finali de görecektir. Bu Galatasaray için başarı olur.

Ben Galatasaray Lisesi'nin müdürü olsam bu iki açıklamayı da ders müfredatıma koydurup, öğrencilere okuturum. Hatta tez hazırlamaları hususunda ödev veririm.

Ödevin konusu, bu iki açıklama sizlere neyi anlatıyor?.

Cevabını bilmek için inanın liseye gitmeye gerek yok. İlkokul çağındaki bir çocuk da biliyor ki, bu acıklamalar bize iki şey anlatıyor. Birincisi bir lider nasıl olmalı. İkincisi ise nasıl lider olunamayacağı.

Daum'un açıklamaları, bir liderin nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Hep bir adım sonrasının hesaplarını yapan, hedeflerini yüksek tutan, arkasındaki kesime cesaret aşılayan, korkaklık gömleğini kendisine yakıştırmayan, yenilgiye hazmedemeyen.

İşte bu yüzden Duam her zaman aranan bir teknik direktördür.

Ümit Özat ise, nasıl lider olunamayacağının en güzel örneğidir. Dereyi görmeden paçaları sıvayan. Korkunun esiri olmuş, arkasındaki kesimi idare edemeyecek bir vasfa sahiptir.

İşte bu yüzden teknik direktörlükten kovulmuş, yorumculukla yetinebilmektedir.

Bu ülkede fazla yaşamadığından olsa gerek, daha önce benzer açıklamaları yaptıklarına bin pişman olan Ali Sami Alkış ile Ahmet Çakar'ın düştüğü durumdan bihaberdir.

Yüzde 10 şans verdiği 30 milyon dolarlık Türk takımlarının Ahmet Çakar'a mini etek giydirdiğinden haberi yok sanırım.

Ümit Bey kardeşim. Galatasaray'ın hedefi öve öve bitiremediğin Schalke'yi elemek değil. Hedef Şampiyonlar Ligi'nde final oynamak, hatta o kupayı Türkiye'ye getirmektir.

Bir zamanlar kaptanlığını yaptığın takımın başkanına göre tesadüfen değil, bileğinin hakkıyla o kupayı getireceğine dair inancım tamdır. Bugün olmasa bile birgün elbet olacaktır.

Neden biliyor musun?. Çünkü teknik direktörlüğünü eleştirdiğim ama mangal gibi bir yürek taşıyan Fatih Terim o takımın başında bulunuyor.

O gün ne demek istediğimi, Ümit Özat bugün çok iyi anlamıştır. Umarım bundan sonra boyundan büyük işlere kalkışıp enteresan yorumlarda bulunmaz.

Nice nice zaferlerde buluşmak dileğiyle hoşçakalın 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Galatasaray sevincini abartmayın yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR45 YORUM
  • Misafir0058 10 Nisan 2013 00:58 17/05/2000 Ancak arkamızdan gelirsiniz tabii yetişirseniz.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro