SON DAKİKA

YAZARLAR

Mehmet Özışık

Mehmet Özışık

mehmet@internetspor.com @ozisikmehmet rss Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2011 00:47 - Güncelleme: 11 Ekim 2015 01:08

Mutlu musunuz Sayın Uluç?

Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar etkili olduğunu sanmıyorum medyanın. Normal şartlarda dördüncü kuvvet olarak bilinen medya, bizim ülkemizde birinci kuvvettir. Nedeni ise, yazılan ve çizilen her şeyden birilerinin kendilerine vazife çıkarmasıdır.

Size aklımda kalan en belirgin örneği vereyim. Hiç unutmam, İhlas Grubu'nun televizyonu olan TGRT henüz el değiştirmemişti. Akşam haberlerinde o zamanın spikeri Jülide Ateş'e bir haber okutmuşlardı. Haberin konusu bir barmenin sırtına Allah kelimesinin yazılması idi. Barmenin suçu, içkili yerde çalışmasına rağmen, Allah kelimesini nasıl olur da sırtına dövme olarak kazıtabilirdi. Ertesi gün TGRT dışında tüm gazete ve televizyonlarda dövmeyi yaptıran kişinin öldürüldüğü haberini hep birlikte okuduk. Ne haberi yapana bir şey oldu. Ne de en ufak bir soruşturma açıldı haberi yapan televizyon kanalına. Olan gariban barmene oldu.

Bunun örneklerini çoğaltabilirim. Kafanızı fazla şişirmeden başımdan geçen komik bir olayı anlatayım da olayın ne kadar vahim olduğunu anlayabilesiniz. Sabah gazetesinde çalıştığım dönemlerde Refah Partisi'nden Kartal Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sekmen ile ilgili haber yapılmıştı. Kartal Meydanı'nda Atatürk büstü var. Büstün etrafındaki ağaçlardan dolayı Atatürk görünmüyor. Bir kaç resim çekip Atatürk'ü kamufle ettiler diye bir haber yapmışlar. Sekmen, bölge sorumlusu olmam nedeniyle bu haberden dolayı bana biraz sitemde bulundu. Ben de yapılan ayıbı temizlemek için, "Başkanım ağaçların bir kaçını budayın, Atatürk büstünün görüleceği şekilde resim çekip haber yaparız" dedim. Sağolsun dediklerimi yaptı, bende resim çekip merkeze gönderdim. Ertesi gün gazetede "Yazıklar olsun doğaya kıydılar" diye haber çıkınca apışıp kaldım.

Diyeceğim o ki medyanın aklı selim olmayanlara yaptırmayacağı şey yoktur. Ben şahsen şu Türk Telekom Arena'da yapılan protestoların ve tepkilerin ardında medyanın parmağı olduğunu düşünüyorum. Düşünceme neden olan ise Hıncal Uluç'un yazdığı son yazılar. Özellikle bir yazısı var ki, yaşanan olayların habercisi resmen. Yazının başlığı Diyor ki Uluç, "Taraftar çıkıp Ayhan ile Hakan'ı portesto ediyor. Hiç bir yayıncı kuruluş çıkıp da Ayhan ile Hakan'ı niye protesto ediyorsunuz demiyor. Yahu Adnan Polat'ı protesto etsenize". Yazının üzerinden bir ay geçmeden kızılca kıyamet kopuyor. Uluç'un dediklerinin hemen hemen hepsi gerçekleşiyor. Galatasaray'ın yaşadığı tarihi güne kara bir leke çalınıyor.

Yaşanan çirkin olayın hangi yönünü eleştireceksin ki. Düşünsenize size bir ev hediye eden kişi size misafirliği geliyor. Siz kalkıp bu adamı evinizde dövmekten beter ediyorsunuz. Buna müdahale etmek isteyen evin reisini de tefe tutuyorsunuz. Yetmiyor. Evin camını penceresini de aşağı indiriyorsunuz. Sonra da çıkıp biz bu evin bireyleriyiz diyorsunuz. Sizin gibi bireyler olmaz olsun. Sizler sadece Galatasaray'ın değil, tüm Türkiye'nin yüz karalarısınız.

Çok sevdiğim bir arkadaşım olaydan dolayı o kadar etkilenmiş ki, gece yarısı bana mesaj atmış. Uyuyamamış yani. Uyuyamayan yığınla gerçek Galatasaray taraftarı gibi. Peki siz uyuyabildiniz mi Sayın Hıncal Uluç?. İstediğiniz oldu işte. Eylem ve protesto dediniz oldu. Gözünüz aydın olsun. Bir yerlerinize kına sürün. Artan kınayı da, açılışa gereğinden fazla önem vererek gün boyunca canlı yayınlar yapan hükümetle kavgalı Aydın Doğan medyasının ileri gelenlerine gönderin. Emin olun onlarda en az sizin kadar sevinmişlerdir. Bilmem anlatabildim mi?

Hoşçakalın
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Mutlu musunuz Sayın Uluç? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR39 YORUM
  • Hakan GİRGİN 18 Ocak 2011 18:26 Ya harbiden bir alemsin sende. Cerahatoğlu benden yediği kazığı değil bu dünyada, öbür tarafa gitse yine çıkaramaz... Şimdi buralarda yazsa ne olur, yazmasa ne olur. O layık olduğu muameleyi gördü sadece.....

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro