eposta yazdır zoom+ zoom-

Rüzgarın kızı altın madalyanın sahibi oldu

Rüzgarın kızı altın madalyanın sahibi oldu

Mizgin Ay, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası 100 metrede altın madalya kazandı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-07-2017 23:06 - Güncelleme: 14-07-2017 23:06

Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda yarışan milli sporcu Mizgin Ay, kızlar 100 metrede altın madalya kazandı. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından başkent Nairobi'de düzenlenen şampiyonada kızlar 100 metrede final koşan 17 yaşındaki Mizgin Ay, 11.62'lik derecesiyle birinci sırayı alarak, altın madalya elde etti.

Yarışın ardından konuşan Milli Takım Antrenörü Mustafa Yavaş, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası tarihinde Türkiye'ye kızlar 100 metredeki ilk altın madalyasını kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirtti.

Mizgin Ay, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası 100 metrede altın madalya kazandı.

Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda yarışan milli sporcu Mizgin Ay, kızlar 100 metrede altın madalya kazandı.
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından başkent Nairobi'de düzenlenen şampiyonada kızlar 100 metrede final koşan 17 yaşındaki Mizgin Ay, 11.62'lik derecesiyle birinci sırayı alarak, altın madalya elde etti.

Yarışın ardından konuşan Milli Takım Antrenörü Mustafa Yavaş, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası tarihinde Türkiye'ye kızlar 100 metredeki ilk altın madalyasını kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirtti.

"ALTIN MADALYA ALDIĞIM İÇİN GURULUYUM"
Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda yarışan milli sporcu Mizgin Ay, kızlar 100 metrede altın madalya kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.

Mizgin Ay, yarışmanın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası tarihinde Türkiye'ye kızlar 100 metredeki ilk altın madalyayı kazandırdığım için gururluyum. Çok şaşkınım, çok mutluyum, inanamıyorum." ifadelerini kullandı.

İyi bir yarış çıkardığını vurgulayan 17 yaşındaki sporcu, "Antrenörümün Kenya'ya gelememesinden dolayı endişe ediyordum ama buradaki hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Altın madalya aldığım için gururluyum." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda kızlar 100 metrede altın madalya kazanan milli sporcu Mizgin Ay'ı telefonla arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından başkent Nairobi'de düzenlenen şampiyonada kızlar 100 metre finalini kazanan 17 yaşındaki milli sporcu Ay'ı müsabakanın hemen ardından telefonla aradı.

Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası tarihinde Türkiye'ye "kızlar 100 metrede ilk altın madalyasını" kazandırmasından dolayı Ay'ı tebrik eden Erdoğan, milli sporcuya, gelecekte de başarılarının devamı dileğinde bulundu.

Liseli Mizgin'in tarladan şampiyonluğa uzanan başarı öyküsü

Batman'dan 13 yıl önce mevsimlik işçi olarak Ankara'nın Beypazarı ilçesine gelerek yerleşen 7 çocuklu ailenin 2 kızından biri olan Beypazarı Anadolu Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Mizgin Ay, salon atletizm şampiyonasında Türkiye şampiyonlukları kazandı. Okul dışında hafta sonları ailesine yardım amaçlı tarlaya çalışmaya giden Mizgin Ay, hedefinin olimpiyatlara gidip, Türk bayrağını dalgalandırmak olduğunu söyledi.

Beypazarı'nda 'Rüzgarın Kızı' lakabı ile tanınan Mizgin Ay, İstanbul'da yapılan Salon Atletizm Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi'nde 60 ve 200 metrelerde Türkiye şampiyonu olup, 2 altın madalya kazandı. Ay, 28 Ocak ile 8 Şubat tarihleri arasında İstanbul olimpiyat kampında yapılan yarışmalarda ise 4 birincilik kazandı. 2014 yılında katıldığı yarışların tümünü kazanıp 6 altın madalya alan Mizgin Ay, hedefinin olimpiyatlar olduğunu söyledi.

Mizgin Ay, 2020 Olimpiyatları'na katılacak sporcuları belirleyip, hazırlamak üzere kurulan Olimpiyat Hazırlama Merkezi (TOHM)'a Ankara'dan katılan 23 sporcunun en küçüğü olarak çalışmalara başladı. Ay'ın bu başarısı, Atletizm Federasyonu'nun da dikkatini çekti. Ay, okulu nedeniyle milli takım kamplarına katılamadı. Mizgin Ay'ın antrenörü Muhsin Soysal, sporcusunun İstanbul'da yapılan Salon Türkiye Şampiyonası'na dizindeki sakatlık nedeniyle antrenmansız katılmasına rağmen başarılı oludğunu belirtirken, "Şimdi çalışmalarımıza belirlenen bir program dahilinde devam ediyoruz" dedi.

Spordaki başarısının dikkat çekmesi sonucu 2014 yılında Beypazarı Kaymakamlığı tarafından Mizgin Ay'ın ailesine maddi destek sağlandı. Ailesi, elde ettiği başarıları dikkate alıp, Kaymakamlığın desteği ve tavsiyelerine uyarak kızlarını son dönemlerde tarlaya çalışmaya göndermedi. Sadece spora odaklanan Ay'ın başarı çıtası ise giderek yükseldi. Derslerinde de başarılı olan Mizgin Ay, "Daha çok çalışacağım ve olimpiyatlarda ülkemi temsil edip, Türk bayrağını dalgalandıracağım" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Rüzgarın kızı altın madalyanın sahibi oldu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro