eposta yazdır zoom+ zoom-

Türk güreş tarihinde bir ilk

Türk güreş tarihinde bir ilk

Balıkesir'de başpehlivanlar ilk kez spor salonunda güreş tutacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-01-2017 15:48 - Güncelleme: 06-01-2017 15:48

Türk yağlı güreş tarihinde yarın ilk kez müsabakalar salonda yapılacak. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, "İstiyoruz ki güreşler 12 ay yapılsın. Bunun için çalışıyoruz." dedi.

 BalıkesirBüyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi ve Türkiye Güreş Federasyonu'nun katkıları ile yapılacak güreşler ile başpehlivanlar şehitler için kol bağlayacak.

Konuyla ilgili Balıkesir Kurtdereli Spor Salonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, konuşmasının başında yaşanan terör olaylarına değinerek şehitlerimiz için baş sağlığı diledi. 

"İSTİYORUZ Kİ YAĞLI GÜREŞLER 12 AY YAPILSIN"

"Balıkesir'i marka şehir yapmak ve Balıkesir'i cazibe merkezi yapmak için aynı zamanda yağlı güreşin merkezi yapmak için yaptığımız çalışmalar ile 6-7-8 Ocak tarihinde Güreş Federasyonumuz tarafından yapılacak Güreş kurultayı ile birlikte ilk defa kapalı spor salonunda yağlı güreş müsabakaları düzenlenecek. Geleneksel Türk Yağlı Sporu'nun uluslararası anlamda etkinliğini arttırmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği'nin hazırlıkları sürüyor. Yağlı güreş yapan belediyeler tek çatı altında toplanmış olacak ve güreşte kaliteyi, seyir zevkini arttırmış olacak. Bu birlik şuan Bakanlar Kurulu'nun onayında. İstiyoruz ki yağlı güreşler 12 ay yapılsın. Koca Yusuf bundan 80 yıl önce Amerika'da güreş tutmuş. Japonlar sumo güreşini dünyaya tanıttı. Türkiye'de bile gelip müsabakalar yapıyor. Biz de yağlı güreşimizi tanıtacağız ve bunun merkezi de Balıkesir olacak.

"BALIKESİR'E 4 BİN 122 METREKARELİK ER MEYDANI KAZANDIRILACAK"

Güreş Federasyonu bu çalıştayları da Balıkesir'de başlatıyor. Türkiye'nin başpehlivanları Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Ali Gürbüz, Salih Erinç, Şaban Yılmaz, Orhan Okullu yarın Kurtdereli Spor Salonu'nda müsabakalar yapacak. Bu sporun 12 ay yapılmasının alt yapısının hazırlanması açısından önemli bu etkinlikler çerçevesinde Balıkesir'e 4 bin 122 metrekarelik bir er meydanı kazandırılacak. Bin 606 kişi kapasiteli bu tesis ile 12 ay yağlı güreşler yapılabilecek"

AYRI PLATFORM HAZIRLANDI

Yarın yapılacak güreşler ile ilgili olarak Kurtdereli Spor Salonu içinde ayrı bir platform hazırlanması dikkat çekti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Türk güreş tarihinde bir ilk haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro