eposta yazdır zoom+ zoom-

Eski Manisasporlu futbolcudan müthiş icat!

Eski Manisasporlu futbolcudan müthiş icat!

Manisaspor'da 1983-86 yılları arasında top koşturan, eski futbolcu, 59 yaşındaki Hüseyin Korkmaz futbol sevdasından vazgeçmeyerek antrenörlere yardımcı olabilecek bir makine hazırladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-04-2017 14:41 - Güncelleme: 04-04-2017 14:41

Eski Manisasporlu futbolcu , oğluyla birlikte hem forvet hem kaleci hem de defansı çalıştırabilecek makine üretti.

Elektrik mühendisi oğlu, 32 yaşındaki İlkin Kormaz ile birlikte 4 aylık çalışmayla saniyede 120- 140 kilometre hızla top atan makine yapan Hüseyin Korkmaz, şöyle dedi:

"MEKANİĞİ BEN ELEKTRONİĞİ OĞLUM YAPTI"

"Buna benzer bir makineyi bir yerde gördüm. Ancak o sabit bir noktaya sadece bir top fırlatabiliyordu. Ben bunu geliştirmek istedim. Bir yıllık fizibilite çalışması ardından oğlumla çalışmalara başladık. Ben mekanik işlerini tamamladım, oğlum ise elektronik işlerini yaptı. Sensörler eşliğinde farklı noktalara, hız ve saniyesi isteğe göre ayarlanabilen, 12 top kapasiteli bir makine yaptık. Bu makine aküyle 2 saat çalışabiliyor."

"KALECİ KENDİ KENDİNE ÇALIŞABİLİYOR"

Makine ile ayarlama yaparak bir kalenin 4 köşesine istenen hız ve saniyede top atılabildiğini dile getiren Korkmaz, "Böylece kaleciyi çalıştırabiliyorsun. Kaleci bu makineyle kendi başına 1 saat çalışabilir. Yedek akü koyarsa çalışma süresi 4 saate kadar yükselebiliyor. Makineyle orta yaptırarak forvet veya defansı da çalıştırabilirsiniz" diye konuştu.

"FİYATI 35 BİN TL OLACAK"

Makinenin patenti için başvuracaklarını ifade eden Korkmaz, numune olarak ürettikleri makineyi 35 bin TL'ye satışa sunduklarını kaydetti. Sipariş geldiği takdirde ayda 2 tane üretebileceklerini anlatan Korkmaz, önümüzdeki günlerde makinenin yazılımını da geliştireceklerini belirtti. Korkmaz, "Şu anda hareketsiz halde olan makinemizi hareketli hale getireceğiz. Önümüzdeki süreçte makine sahada dolanarak topu herhangibir yerden de atabilecek. Yani makine takımın tamamını çalıştırabilecek" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Eski Manisasporlu futbolcudan müthiş icat! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Misafir 05 Nisan 2017 11:31 icat kelimesinin anlamını bilen varmı.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro