eposta yazdır zoom+ zoom-

Fatih Terim Kosova maçı sonrası her şeyi açıkladı!

Fatih Terim Kosova maçı sonrası her şeyi açıkladı!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 4-1 kazanılan Kosova maçı sonrasında basın toplantısı düzenledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-06-2017 02:10 - Güncelleme: 12-06-2017 02:10

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kosova maçı sonrası merakla beklenen basın toplantısını düzenledi. Terim'in basın toplantısı yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Deneyimli teknik adam, yaklaşık 1,5 saat süren basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

EURO 2016'dan sonra kadroya alınmayan futbolcular ile ilgili sebeplerin farklı olduğunu bildiren Fatih Terim: "Muhakkak oyuncular çok önemlidir, büyük oyunculardır, hiç itirazım yok ama bir yerde de ilkeler, disiplin ve kendini bilmek çok önemlidir. En büyük sıkıntı şudur, bir başarı elde etmek istiyorsanız, milli takımı kulüp takımı havasına sokmanız gerekir. Fransa'da öncesi ve sonrasıyla her kulüp takımının başına gelecek melanetler milli takımda bizim de başımıza geldi.

Kulüplerde bunu çabuk halledersiniz çünkü oyuncu sizindir. Beğenmezseniz yollarsınız, cezasını verirsiniz ama milli takımlarda öyle değildir. Oyuncular sizin değil, kulüplerindir. Benim idare ettiğim hiçbir takımda problem olmamış ama dışarıdan idare ediliyorsa yapacak bir şeyimiz yok.

Kadroyu açıkladıktan sonra kıyamet koptu. 'Herkesin alınmayış nedeni ayrı' demiştim. Kimi neden o işlere müdahale etmedi diye, kimi formsuzluğundan. Bütün ülke 'herkes bir hata yapar, herkes bir şans daha almalıdır' dedi. Ben de bir kadro açıkladım ve bu arkadaşlarımız burada oldu. O tarihten bu tarafa herhangi bir şey var mı? Sizlerle karşılaşılmadı mı? Karşılaşıldı. Hiçbir tepki var mı? Yok. Bu zaman zarfında oyuncularımız tarafından, Fransa'da Türk televizyon ve basın mensuplarına bilgi sızdırıldığı suçlamaları oldu.

"HANDE'Yİ YALNIZ MI ZANNETTİLER"

Hande'yi yalnız mı zannettiler. Hande Sümertaş, bu kızcağız uzun yıllardır hizmet ediyor. İçinizden biri çıkıp 'Hande bana bilgi verdi' desin. Ekibimizde bilim adamı Prof. Bülent Bayraktar var. Onları size vereceğimizi mi zannettiniz? Onlar, oyuncularımızın senelerdir birçok işini hallediyor ancak diğer arkadaşlarımızın bir düşüncesi var. Benim yanımdaki insanların ne olursa olsun, bildiklerini aktarmayacaklarına eminler. Ahlakları gereği. Onlar da biliyor ki bildiklerinin en ufak kırıntısını açıklarlarsa çok iyi olmaz."

Arda Turan'dan Fatih Terime jet yanıt

"OLAY BİLAL MEŞE OLAYI DEĞİLDİR"

Arda Turan'ın uçakta gazeteci Bilal Meşe'ye saldırmasının başka sebebi olacağına değinen Fatih Terim, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Onun için bundan şikayet ettiklerini de bana söylediler. Ben de kendilerine 'evladım, hepimizi tuzağa düşürdüler' dedim. Biz de hata yapıyoruz. Biz de ekibimizde yanlış uygulamalar yapmış olabiliriz. Her şeyi doğru yaptım demiyorum. Muhakkak benim de yanlış gelecek davranışlarım olabilir. Ne oldu da karşılaştığın insanlarla birşey olmazken birdenbire burada bir şey oldu. Yoksa evladımız yerine koyduğumuz bu sporcuların hayatı boyunca iyi olmasından başka ne düşünebiliriz ki. Olay, Bilal Meşe olayı değildir. Olay, gazetecilerin uçağa alınma meselesi de değildir.

"GAZETECİLERİ UÇAĞA BEN ALDIM"

Gazetecileri uçağa ben aldım. Bana, 'Hocam bin 70 kilometre. Eğer bizim uçakla gelmezlerse, gece saatlerce direksiyon sallayacaklar' dediler. Ben de 'arkadaşlarımız bizimle gelebilir' dedim. Bu ilk uygulama değildir. UEFA Avrupa Şampiyonası'na giderken genel yayın yönetmenleriyle gittik. Bir uygulama yaparken oyunculara sormayız. Ayrıca paralarını veriyorsunuz. Buna rağmen biz, ilk sıralardan itibaren sizi alıyoruz, arkasına baraj kuruyoruz, onun ardında oyuncuların rahat edeceği bir ortam oluşturuyoruz." 

Bilal Meşe'den Arda Turan'a ağır sözler!

"KİMLERİN NELERLE BESLENDİĞİNE BAKMAK LAZIM"

Fatih Terim, milli takımda EURO 2016'da gündeme gelen prim konusundan başka sorunların olduğuna işaret ederek, "Dünya kimsenin etrafında dönmüyor. Burada herkes ciddiyetle, ilkelere ve disipline uymak zorundadır. Elimizden geldiğince herkese eşit davranmaya çalışıyoruz." dedi.

Avrupa Şampiyonası'ndan sonra kadroya almadığı bazı oyunculara ikinci şans verdiğini anımsatan Terim, "İçime sinmeden çağırdım. Milli takıma aldım gönlüme almadım." sözleri ile ilgili de şöyle konuştu:
 "İçime sinmeyeni yapmam ama bazen ben de içime sinmese de kendi çocuklarıma bir hak veriyorum. Milli takım, herkesin takımı. Gerekli cezalar alındı diye herkes affedilsin dedi. Ben de böyle yaptım ama bu notu da düşmek istedim. Gönlümün kırık olduğunu ifade etmeyeyim mi? İnsan sevdiği kişilerden beklemediği hareketler görür ise kırılır. Ben de bunu anlatmak istedim. Her kamp bir şey oluyor. Bu arkadaşlarımız oynamadılar aldık, kilolarıyla ve problemleriyle aldık. Benim onlara karşı yanlış düşünmem imkanı olabilir mi? Ben de insanım, tabii ki kırılır. Almadım bir dert eleştirildim, aldım yine ben eleştirildim." 

Terim, A Milli Takım'ın Dünya Kupası'na gitme konusunda iddialı olduğunu ancak farklı konuların konuşulduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "Kimin kimlerin avukatlığına soyunduğuna, yapılan yanlışlara kimlerin sahip çıktığına, kimlerin nelerle beslendiğine bakmak lazım. Siz bu izlerden hareketle neyin ne olduğunu bilecek kadar bu işin içindesiniz. Kötü insalara ve durumlara karşı uyanık ve hazırlıklı olmak zorundayız.

Hayat tecrübem bana bunu gösteriyor. Bu şaka değil. Kağıt üzerinde milli takımın iddiası var. Bir tane milli maç öncesi ve sonrası huzurlu bir kamp yaşatmadılar. Biz ne yaptık da bunu hak ettik. Bu tip kavgaların ağız şapırdattığını bilen biriyim ama biraz da vicdan. Her milli maç öncesi muhakkak bir şey var. Bunlardan etkilenmeyecek diye bir şey var mı? Küçük bir grup var farklı görevlerde. 'Hamili kart yakınımdır' ile bir kısmı iş bulmuş. Eskisi gibi paslaşmaya çalışıyorlar. Aynı hedefe farklı yerlerden vurmaya çalışıyorlar.

İşin garibi de anlaşılmayacağını zannediyorlar. Bunlar kolay göğüslenecek, hepimizin milli takımı dedirtmeyecek sebepler ve konular. Hep aynı tarihlerde, hep aynı zamanda. Zaten İzlanda'da kaybettik, Allah muhafaza, Ukrayna'da berabere kaldık felaket. Şu anda kağıt üzerinde iddialıyız ama bana, takımıma ve oyuncularıma yapılanlar ortada."

Geçen yıllarda da oyuncularla ilgili sorunlar yaşandığına dikkati çeken Fatih Terim, şöyle devam etti: "Benim de problemim oldu ama hepsini hallettik. Kim bu süreçte en çok bağırıp eleştirdiyse, bilin ki bu sürecin mimarı onlardır. Kimin menfaati veya beklentisi varsa bilin ki bu yüzden bu işin mühendisleri onlardır. Kim olmayanı varmış gibi gösteriyorsa olanı da yok sayıyorsa veya taraflı yaklaşıyorsa bilin ki aktörleri onlardır. Siz aktörleri başka yerlerde arıyorsunuz. Şöyle bir bakın. Bu veya buna benzer herhangi bir şey olmuş mu?"

Arda Turan'ın saldırdığı Bilal Meşe kimdir?

"AYNI UÇAKLA GERİ GÖNDERİRDİM"

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, "Arda Turan'ın milli takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye saldırmasını, uçakta öğrenmesi durumunda ne yapacağının" sorulması üzerine, "Aynı uçakla geri gönderirdim." dedi.

Arda Turan'ın "kırmızı kartlık" hareket yaptığını dile getiren Fatih Terim, şöyle konuştu: "Böyle bir şey olmuştur. Bunun karşılığı buradan ayrılmak. Bu yapılanın karşılığı kırmızı kart. Kırmızı kartı yedikten sonra sahada kalamazsın ama 'önümüzdeki günleri kurtarabiliriz' dedim. Arkadaşlarıyla beraber mantıklı bularak bir yazı hazırlandı. 'Bilal Meşe ile sonradan bir araya getiririz, karşılıklı gönüller alınır' dedik. O arada başkan arandığına göre herhalde bir şeyler söylendi. 'Tamam' denildi. Arkadaşları da ona güç vermek için, onun yanında olduğunu ifade vermek için izin istediler. Ben de 'tamam girin' dedim. O da son anda vazgeçmiş. Benim düşüncem, o spontane gelişmiş bir şey değil. Öyle bir karar aldığını açıkladı. Eğer, bunu kabul etmemiş olsaydı, milli eşofmanla yaptırmazdık. Basın toplantısını yapmasını biz istedik ama o bunu tercih etti. Olabilir. Keşke olmasaydı ama herkesin de düşüncelerine ne diyorsa, ben de yaptıklarımın bedelini ödüyorum. Biz onu orada çözebilirdik. İçinde ne vardı. Kimler yazdı, kim yardım etti o bizde."

Prim tartışmasında Arda Turan'ın kendisi için pazarlık yapmadığını aktaran Terim, "O sadece Burak'ın hakkını ararken, sesi biraz fazla yükselmişti. Ben de sesini yükseltmemesi gerektiğini söyledim." diye konuştu.

Milli takımda primlere kendisinin karar vermediğini belirten deneyimli teknik adam, "Primleri ben yazmadım. Hesaplamalar yapılırken, arkadaşlarımız yüzdelere vurarak kasıt unsuru olmaksızın koymuşlardır. Ne olursa olsun, bir kasıt yoktur. Prim listesinin çıkması bir ayıptır. Bununla yetinmeyip, sanki daha önce çıkmamış gibi benim kontratımın Türkiye Futbol Federasyonu tarafından dikkatle saklanması gereken bir evrak olması gerekirken, yapılanları gördünüz. Bu bir ayıptır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de kulüplerdeki ve milli takımdaki ödül sisteminin değişmesi gerektiğini bildiren Türkiye Futbol Direktörü, "Türkiye'de prim mevzusu, hepimizin tekrar düşünmesi gereken bir yanlıştır. Prim, tabelaya göre verilir. Oyuncuya akit yaparken zaten oynaması karşılığı bir bedel ödüyorsunuz. Benim her zamanki tavrım tabeladan yanadır. Maç başının bile düşünülmesi lazım. Milli takım elemeleri geçtiği takdirde prim verilecek ama ondan önce ödeme yapılmayacaktır." açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Fatih Terim Kosova maçı sonrası her şeyi açıkladı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • aç.61 12 Haziran 2017 15:23 EGOİZM BÜYÜK TEHLİKE: Hak etmediğin bir yere gelebilmen için;En başta kibirli olacaksın.Mimiklerin ile bedenin ayrı ayrı oynayacak.Senden daha popiler biri varsa,ilgide görüyorsa,birde EVET ci ise onu hemen saf dışı edeceksin ki adın büyük anılsın.Mesela sporda;Mahalle takımına fark atınca duruşun hemen değişecek,kelimeleri ağzında yuvarlayacaksın ki dinleyenler bişe anlamasın.Küçücük başarıları çok abartıp büyüteceksin ve Kurbağa gibi kabaracaksın, patlamadan asla korkmayacaksın.Örneğin;futbolun mokunu bilmeyen Küçük Hüsamettin ayarında biri ile çalışacaksın onu futbol topu gibi oynatacaksın.Egolarımızdan kurtulmalıyız.ÇAĞDIŞI BİR HASTALIKTIR EGOİZM.

    CEVAP YAZ 0 16

İNTERNET SPOR MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro